Tarta z dyniowym nadzieniem i kurkami

Kategoria: dynia, grzyby, tarty

Tarta z delikatnym, kremowym nadzieniem. Połączenie dyni i kurek z charakterystyczną nutą kolendry i pietruszki daje bardzo miłe wrażenia smakowe. Polecam 🙂

Składniki na ciasto* o średnicy 24-26 centymetrów:
1 szklanka i 3 łyżki mąki orkiszowej z pełnego przemiału
120 gram margaryny bezmlecznej
2 żółtka
szczypta soli

Składniki na nadzienie:
1 szklanka kurek
2 łyżki oleju
2 szklanki puree z dyni
1 jajko
2 łyżki śmietany sojowej
2 łyżki natki pietruszki
2 łyżki natki kolendry
1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej
1 łyżeczka pieprzu ziołowego
sól do smaku

Wykonanie:
Przygotować puree z dyni według tego lub tego przepisu. W razie potrzeby odlać nadmiar soku, który może się zebrać po wystudzeniu puree z dyni.

Przygotować ciasto kruche: do naczynia wsypać mąkę i sól, dodać margarynę bezmleczną i sprawnie (czytaj: szybko) rozetrzeć je ręką na małe kawałki, mieszając je z mąką. Dodać żółtka i szybko zagnieść ciasto, tylko do połaczenia wszystkich składników. Jeśli ciasto jest za sypkie i składniki się nie łączą – można dodać 1-2 łyżki zimnej wody.

Ciastem wyłożyć dno i boki (do wysokości 1 do 1 1/2 centymetra) formy. Blaszka nie musi być wcześniej natłuszczona. Jeśli mamy czas ciasto można, ale nie trzeba, schłodzić w lodówce przez około 30-60 minut, już po wyłożeniu formy.
Przed włożeniem do piekarnika ciasto należy nakłuć widelcem.

Piec około 15 minut w piekarniku nagrzanym do temperatury 200 stopni Celsjusza.

Przygotować nadzienie: w naczyniu wymieszać puree z dyni z jajkiem, śmietaną sojową, natką pietruszki i kolendry, gałką muszkatołową, pieprzem i solą.
Kurki umyć i osuszyć, większe sztuki pokroić. Na patelni rozgrzać olej i podsmażyć grzyby na mocniejszym niż średni ogniu, mieszając je dość często, aż grzyby nabiorą ładnego brązowego koloru i odparuje nadmiar płynu.
Połowę grzybów wymieszać z mieszanką dyniową. 

Na podpieczony spód tarty wyłożyć puree z dyni, na wierzchu ułożyć pozostałe grzyby. Zapiekać przez około 30 minut w piekarniku rozgrzanym do temperatury 180 stopni Celsjusza.
 
Tartę podawać na gorąco udekorowaną natką kolendry lub pietruszki.

Smacznego 🙂

*przepis na ciasto na tartę jest modyfikacją przepisu Nely Rubinstein

7 komentarzy do “Tarta z dyniowym nadzieniem i kurkami”

Dodaj komentarz